Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Drodzy Przyjaciele, to dla nas szczególny dzień: wracamy pamięcią do tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej, do Holocaustu, do Tych, którzy już odeszli i jesteśmy w kontakcie z garstką Tych, którzy mogą dziś przeżywać to ważne święto. Jest nam bardzo miło, iż pomimo trudnego czasu dla Wszystkich, pomyślało o nas wiele Osób. W uhonorowaniu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Polaków, którzy dotychczas nie zostali odznaczeni towarzyszyli nam, w ważnych dla nas miejscach w Warszawie: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, prezes IPN Jarosław Szarek i dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski . Odczuwamy nieobecność dyrektora Dariusza Stoli, który był zawsze z nami w decydujących momentach. Dziękujemy obecnej dyrekcji Muzeum POLIN za złożenie pięknych symbolicznych żonkili przy obelisku Żegoty. Otrzymaliśmy znaczący list od Ambasadora Izraela J.E. Alexandra Ben Zvi , skierowany na ręce Prezes Zarządu Głównego Anny Stupnickiej-Bando, którego treść, za zgodą, opublikujemy w oddzielnym poście. Dziękujemy za telefoniczne życzenia: z Kancelarii Prezydenta, od Pani dyrektor Muzeum w Markowej Anny Stróż-Pawłowskiej oraz od Ewy Chitry, przewodniczącej naszego oddziału w Krakowie. Jesteśmy wdzięczni za każdą ciepłą myśl i modlitwę.

Załączamy podziękowania dla The Jewish Foundation for the Righteous , za finansowe wsparcie, które umożliwiło uhonorowanie tego dnia . Dziękujemy dyrektorowi A. Stankowskiemu za zapewnienie transportu dla gości, kwiatów i zniczy na terenie Warszawy.

Jesteśmy wdzięczni każdemu, kto bez rozgłosu i fanfar, w ramach Swoich możliwości, pomaga Sprawiedliwym w różnych zakątkach naszego kraju. Prosimy, aby pamiętali Państwo o starszych osobach, które szczególnie teraz potrzebują troski i opieki. Doceniamy Wszystkich, którzy pracują niestrudzenie, w wyjątkowo trudnych warunkach pandemii, aby ratować życie i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Prosimy na Siebie uwazać.