Zaproszenie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata do wsparcia akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile w Warszawie 19 kwietnia 2018 roku.

Szanowni Państwo, zwracamy się z zaproszeniem o włączenie się i wsparcie akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN” w Warszawie 19 kwietnia 2018 roku, z okazji 75 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jesteśmy wdzięczni dyrektorowi prof. Dariuszowi Stoli, pracownikom muzeum i wolontariuszom za kontynuowanie od sześciu lat wyjątkowego, symbolicznego wydarzenia skierowanego nie tylko do mieszkańców Warszawy, ale do wszystkich odwiedzających naszą stolicę. Dzięki wieloletnim działaniom muzeum, Polacy i osoby z zagranicy dowiadują się o tych tragicznych dniach i mogą oddać hołd bohaterom, którzy zdecydowali się na dramatyczny zryw i najwyższe poświęcenie.

Zachęcamy Państwa również do zapoznania się z historiami Sprawiedliwych na www.sprawiedliwi.org.pl – projektem prowadzonym od 2012 r. przez Muzeum POLIN.  Muzeum zgromadziło już około 1000 relacji pomocy i około 500 wywiadów. Muzeum „przywraca pamięć o Sprawiedliwych” poprzez działania edukacyjne, warsztaty,  wystawy, okolicznościowe uroczystości i organizowanie spotkań z polskimi i zagranicznymi grupami. Muzeum od początku jest naszym istotnym partnerem. Wsparło nas logistycznie, merytorycznie i finansowo podczas obchodów  XXX-lecia PTSwNŚ. Wspaniali wolontariusze przez dwa dni opiekowali się Sprawiedliwymi i potomkami z całej Polski. Jesteśmy bardzo wdzięczni Muzeum za propagowanie wiedzy o Sprawiedliwych. Gorąco popieramy ideę akcji Żonkile i wraz z potomkami będziemy przed pomnikiem, ze wszystkimi, którzy pamiętają o powstaniu w getcie warszawskim. Mamy nadzieję, że Ci z Państwa, którzy mają taką możliwość i wolę, dołączą do nas również w tym samym miejscu, na uroczysty koncert o godz. 20:00 pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wstęp wolny.

Dopóki sił starczy będziemy przekazywać prawdę o tragedii II Wojny Światowej, o Holocauście i naszej pomocy, w tym również, na terenie Getta Warszawskiego.